2020 Taksi Plakası Fiyatları ve Aylık Getirisi

11-03-2020

Uzun yıllardır bir yatırım aracı olarak alınan, satılan ve kirayan verilen taksi plakalarının fiyatları, şehirden şehire farklılık göstermektedir. Büyük ve turistik şehirlerde taksi plakası fiyatları yüksekken, nüfusu az olan ve turistik olmayan şehirlerde taksi fiyatları düşük olabilmektedir. Taksi plakasının potansiyel getirisi düşünüldüğünde ise bu farklılıklar oldukça anlaşılır bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

Taksi plakası, taksinin aylık getirisine göre fiyatlanmaktadır. Bir ticari taksinin aylık getirisini belirleyen bir takım faktörler vardır. Bu faktörler şunlardır:

  • Şehir nüfusu
  • Coğrafi genişlik
  • Turizm potansiyeli
  • Ticari taksi plakası sayısı (Bazı illerde sayı sabit iken bazı illerde ihtiyaca göre sayı artırılmaktadır. Bu kararı, Belediye Meclisi almaktadır.)

Tüm bu faktörler dikkate alındığında ise taksi plaka fiyatlarının en yüksek olan ili tahmin etmek zor olmayacaktır: İstanbul. Son yirmi yılda İstanbul’da ticari taksi plakası adedi sabittir. Sabit olduğu için ise her geçen yıl İstanbul’da taksi plakası fiyatları yükselmektedir.

Bloğumuzu beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşabilirsiniz.
Bitcoin ile Taksi Plakası almak mümkün mü?
Bitcoin ile Taksi Plakası almak mümkün mü?
Yeni taksi açıklaması sonrası taksi plakası fiyatları
Yeni taksi açıklaması sonrası taksi plakası fiyatları
İstanbul’da taksi sayısı artacak mı?
İstanbul’da taksi sayısı artacak mı?

Mail grubumuza Katılın